Flag
Domowe przetwory
Leksykon owoców

Maliny, śliwki, brzoskwinie , gruszki... wszystkie owoce mogą być doskonałą bazą do smacznych, domowych przetworów. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je odpowiednio przygotować i jak się z nimi obchodzić w czasie gotowania. Kliknij na wybrany owoc, aby zapoznać się z cennymi poradami na jego temat.

Jabłko i gruszka – soczysty duet

Jabłka są dostępne przez cały rok, w licznych odmianach, jednak te swojskie owoce są widoczne na rynku od października do marca. Nasze gruszki można kupić od września do stycznia.


Jabłka i gruszki komponują się bardzo dobrze w konfiturach. Jabłka można połączyć z kiwi lub śliwkami lub przerobić na sok do galaretek. Z jabłek można przygotować nadzienie do jabłeczników – wystarczy tylko Żelfix, cukier do smaku i wyparzone słoiki.

Morele – miękka skórka, twarda pestka

Jeżeli wasze morele nie są zbyt soczyste, przy robieniu konfitur dodajcie odrobinę szampana, wina lub jasnego soku z winogron.

 

Morele komponują się dobrze z truskawkami i migdałami.

Truskawki – czerwień lata

Nie myjcie tych delikatnych owoców pod bieżącą wodą. Jeśli owoce są uszkodzone, tracą szybko aromat i sok.


Truskawki są owocami bogatymi w białko, dlatego podczas gotowania powstaje naturalna piana. Po ugotowaniu zbierzcie pianę, ponieważ po dostaniu się powietrza z piany do owoców, tracą one piękny wygląd i skraca się ich termin przydatności.


Przy bardzo dojrzałych truskawkach można dopełnić smak i kwasowość dodatkiem Kwasu cytrynowego Dr. Oetkera. Truskawki pasują doskonale do rabarbaru, porzeczek, czereśni oraz moreli.

Borówki lub jagody – niebieski cud

Leśne jagody i borówki amerykańskie to różne odmiany owoców jagodowych, które wymagają odmiennego traktowania. Te małe, niebiesko – czarne jagody leśne są bardzo delikatne i powinny być od razu przerabiane. Borówki amerykańskie są większe, mają łagodniejszy smak oraz ich miąższ jest jasny. Mogą być przechowywane przez 1-2 dni w lodówce.


Ponieważ borówki mają mniej soku, powinny być przy przygotowaniu konfitur częściowo blendowane. Dopełnijcie ich smak, dodając kwas cytrynowy Dr. Oetkera. Jagody smakują szczególnie dobrze z jabłkami lub malinami.

Maliny i jeżyny – delikatna pokusa

Oba rodzaje owoców są delikatne i szybko pleśnieją, dlatego powinny byś od razu przerabiane.

 

Maliny jak i jeżyny nie powinny być myte, tylko dokładnie przebrane. Delikatne owoce mogą być łatwo uszkodzone, tracą wtedy smak i sok. Kupione owoce dobrej jakości nie mają soku na dnie miseczki lub pojemnika.

 

Maliny pasują doskonale do innych owoców tego rodzaju, jak również do moreli, nektarynek czy brzoskwiń. Jeżyny komponują się dobrze z wiśniami lub jabłkami.

Czarny bez –dziewiczy i mocny jak owoce jagodowe

Krzewy czarnego bzu mają w czerwcu biało-żółte kwiaty, które rosną w dużych, aromatycznie pachnących kępkach. Z tych kwiatów można przyrządzić syrop, który dodaje się do potraw i napojów, np. szampana.


Dojrzałe owoce czarnego bzu są zbierane od września do listopada. Ze względu na twardą skórkę nadają się doskonale na soki lub do galaretki.

Porzeczki – smaczne koraliki

Do najbardziej znanych odmian należą czerwone i czarne porzeczki, przy czym występują one również w kolorze białym. Przede wszystkim czarne porzeczki zawierają bardzo dużo witaminy C. Porzeczki należą do najbardziej kwaśnych owoców.


Porzeczki można zamrażać. Gałązki umyć, osuszyć i oddzielić widelcem owoce od gałązek.


Z porzeczkami najlepiej komponują się inne owoce (jagodowe i porzeczkowe) oraz wiśnie.

Wiśnie – słodko -kwaśna przyjemność

Zbierzcie tylko dojrzałe wiśnie, a nie takie, które są przejrzałe. W celu uzyskania optymalnej konsystencji konfitury zmiksujcie krótko połowę odważonych wiśni.


Wiśnie pasują bardzo dobrze do śliwek, owoców jagodowych i porzeczkowych oraz brzoskwiń.

Brzoskwinie i nektarynki – słodkie złoto w słoiku

Skórka brzoskwiń i nektarynek farbuje lekko przetwory na brązowo. Jasne konfitury można otrzymać z obranych owoców.


Do przyrządzenia konfitur owoce powinny być pokrojone i zblanszowane, aby twarda skórka oddzieliła się od owoców.


Brzoskwinie i nektarynki komponują się bardzo dobrze z owocami jagodowymi oraz morelami.

Śliwki – wiele odmian, słodka przyjemność

Ze względu na to, iż skórka śliwek się nie rozgotuje, powinny być one nie tylko wypestkowane, ale również drobno pokrojone.


Śliwki komponują się dobrze z jabłkami, owocami jagodowymi oraz świątecznymi przyprawami i aromatami.

Pigwa – prawie zapomniany rarytas

Pigwy należą, tak jak jabłka, do owoców pestkowych i są dostępne w okresie od września do listopada.


Te bardzo twarde owoce nadają się najlepiej na soki i do przygotowania galaretki. Delikatny smak galaretki z pigwy przypomina smak miodu. Smak tych owoców można połączyć z sokiem jabłkowym lub gruszkami.

Rabarbar – smaczna łodyga

Rabarbar zawinięty w wilgotny ręcznik może poleżeć wiele dni w lodówce i będzie nadal świeży.


Surowy rabarbar pokrojony na małe kawałki może być przechowywany w zamrażalniku na okres do roku.


Rabarbar pasuje do truskawek lub jabłek.

Mirabelki i renklody – okrągłe i doskonale słodkie

Mirabelki i renklody są owocami typu śliwkowych, które same lub w kombinacji z cytrusami lub czereśniami nadają się do przyrządzenia konfitur.

Cytrusy – kwaśny smak, który rozwesela

Do cytrusów należą pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny, limonki i kumkwaty.


Do przygotowania marmolady cytrusy mogą być wyciśnięte lub wyfiletowane.

Domowe przetwory

Zamknij najlepsze smaki owoców w słoiczkach!

Masz ochotę na tradycyjny dżem truskawkowy albo niebanalną konfiturę rabarbarowo-bananową? biecujemy, że każdy z przepisów jest sprawdzony i zawsze się udaje - a co najważniejsze: pysznie smakuje!

Picture - banner 2 image
Picture - banner 2 image

Domowe przetwory

Zamknij najlepsze smaki owoców w słoiczkach!

Masz ochotę na tradycyjny dżem truskawkowy albo niebanalną konfiturę rabarbarowo-bananową? biecujemy, że każdy z przepisów jest sprawdzony i zawsze się udaje - a co najważniejsze: pysznie smakuje!

Zobacz przepisy
Zobacz przepisy